Šis kursas parengtas įgyvendinant tarptautinį „Erasmus+“ projektą „Aukštojo mokslo mokymosi bendruomenė įtraukčiai“ (HELCI), kurį vykdė Mykolo Romerio universitetas kartu su Vienos universitetu (Austrija) ir Salamankos universitetu (Ispanija) bei keliomis Ispanijos nevyriausybinėmis organizacijomis, veikiančiomis žmogaus teisių srityje. Projekto tikslas – aukštajame moksle įgyvendinti nediskriminavimo principus dėl lyties, seksualinės orientacijos, rasinės ir etninės tapatybės bei bendrųjų Europos vertybių, stiprinti ryšius tarp skirtingų šalių universitetų bei kurti įtraukiantį ir inovatyvų studijų turinį, kovojantį su neapykantos kalba ir kitomis netolerancijos formomis, su kuriomis šiandien susiduria Europa.
Mokymų turinys:
Kursą „Žmogaus teisės universitete ir už jo ribų“ sudaro įvadas ir keturi moduliai:
Pirmasis modulis: Žmogaus teisės universitete: apie ką kalbame?
Antrasis modulis: Mokymasis gyventi kartu: žmogaus teisės ir įvairovė.
Trečiasis modulis: Iššūkiai ir galimybės skatinant žmogaus teises.
Ketvirtasis modulis: Pažadink savyje aktyvistą: išmok ginti ir puoselėti žmogaus teises universitete.
Mokymų apimtis:
Dalyko apimtis kreditais: 1 ECTS
Visas studento darbo krūvis: 27 valandos
Kontaktinio darbo valandos ir studijų būdas: 0 valandų
Savarankiško darbo valandos: 27 valandos
Dėstytojas: Prof. dr. Aurelija Pūraitė
Mokymosi rezultatai:
Mykolo Romerio universitetas patvirtina, kad šio ženklelio savininkas baigė kursą „Žmogaus teisės universitete ir už jo ribų“. Peržiūrėjęs vaizdo įrašus ir atlikęs užduotis, asmuo geba:
- Paaiškinti žmogaus teisių reikšmę ir taikymo sritį.
- Nustatyti žmogaus teisių svarbą universiteto gyvenime ir jų poveikį asmens orumo, lygybės ir laisvės apsaugai. · Analizuoti žmogaus teisių raidą laikui bėgant, atsižvelgiant į istorinius įvykius ir kontekstą, lėmusį jų atsiradimą ir plėtrą.
- Atpažinti iššūkius ir situacijas, kai universiteto aplinkoje žmogaus teisės gali būti pažeistos.
- Paaiškinti šiuolaikinius tarptautinius ir regioninius žmogaus teisių apsaugos mechanizmus.
- Analizuoti valstybių, tarptautinių organizacijų ir pilietinės visuomenės vaidmenį žmogaus teisių apsaugoje ir skatinime.
- Ugdyti gebėjimus skatinti įtrauktį ir aktyviai dalyvauti universiteto bendruomenės iniciatyvose, susijusiose su pagarba ir žmogaus teisėmis.
- Susipažinti su veiksmingomis strategijomis ir praktikomis, skatinančiomis įtrauktį ir pagarbą universiteto bendruomenėje.
- Paaiškinti žmogaus teisių ir lyčių lygybės sąsajas universiteto kontekste.
- Atpažinti esamas politikos priemones ir mechanizmus, skatinančius lyčių lygybę bei užtikrinančius žmogaus teises universitete.
- Paaiškinti pagrindines sąvokas, susijusias su lytine ir seksualine įvairove, bei jų svarbą užtikrinant LGTBIQ+ asmenų teises.
- Analizuoti LGTBIQ+ asmenų patiriamus iššūkius ir kliūtis, su kuriomis jie susiduria tiek visuomenėje, tiek universiteto aplinkoje.
- Įvertinti esamas politikos priemones, įstatymus ir mechanizmus, skirtus LGTBIQ+ asmenų įtraukties, lygybės ir apsaugos skatinimui universitete.
- Nustatyti kliūtis ir iššūkius, su kuriais susiduria negalią turintys asmenys, siekdami išsilavinimo, įsidarbinimo, viešųjų paslaugų ar pilnaverčio dalyvavimo visuomenėje.
- Išanalizuoti strategijas ir gerąsias praktikas, skatinančias prieinamumą ir įtrauktį universitete bei kitose aplinkose, įskaitant fizinės aplinkos pritaikymą ir sąmoningumo didinimą apie įvairovę bei skirtingus gebėjimus.
- Analizuoti veiksnius ir priežastis, trukdančias visiškai užtikrinti žmogaus teises įvairiuose kontekstuose bei lemiančias nelygybės ir diskriminacijos patirtis.
- Įvertinti technologijų poveikį žmogaus teisių apsaugai ir skatinimui.
- Atpažinti technologijų keliamas rizikas ir iššūkius, susijusius su privatumu, saviraiškos laisve bei neapykantos kalbos sklaida socialiniuose tinkluose.
- Analizuoti ekologinių iššūkių etines ir socialines implikacijas žmogaus teisių kontekste.
- Įvertinti, kaip aplinkos degradacija gali dar labiau paaštrinti esamą nelygybę, neproporcingai paveikdama pažeidžiamas ir marginalizuotas bendruomenes.
- Apmąstyti individualią ir kolektyvinę atsakomybę už aplinkos apsaugą ir ekologinį teisingumą kaip žmogaus teisių dalį.
- Nustatyti akademinių institucijų ir pilietinės visuomenės potencialą skatinant teigiamus žmogaus teisių pokyčius.
- Analizuoti gerąsias praktikas, sėkmingai įgyvendinamas akademinėse institucijose žmogaus teisių skatinimo srityje. Paaiškinti skirtingas diskriminacijos ir su lytimi susijusio smurto formas, galinčias pasireikšti universiteto aplinkoje.
- Atpažinti ir įvardyti diskriminacijos ir su lytimi susijusio smurto tipus, tokius kaip seksualinis priekabiavimas ar lyčių nelygybė akademinių galimybių srityje.
- Nustatyti kliūtis ir sunkumus, su kuriais susiduria migrantai ir pabėgėliai siekdami aukštojo mokslo bei jų universitetinės patirties metu.
- Analizuoti sėkmingus migrantų ir pabėgėlių integracijos universiteto bendruomenėje pavyzdžius, pabrėžiant naudą ir teigiamus rezultatus visoms dalyvaujančioms šalims.
- Atpažinti rasizmo ir ksenofobijos formas universiteto aplinkoje bei jų poveikį nukentėjusių asmenų gyvenimui. Pasiūlyti edukacinius įrankius ir metodus, skirtus sąmoningumo didinimui, rasinės lygybės skatinimui ir įvairovės vertinimui universiteto bendruomenėje.
- Įvertinti įtraukumo ir lygybės universitetuose kliūtis bei iššūkius ir kaip šie veiksniai gali paveikti bendruomenės santykius bei vienodą prieigą prie švietimo galimybių.
Mokymosi metu taikomi metodai:
Kiekvienas modulis sudarytas iš 5 vaizdo įrašų, kurie perteikia pagrindinį modulio turinį. Kiekvienam vaizdo įrašui nustatyti mokymosi rezultatai – žinios, gebėjimai, požiūriai ir vertybės, kuriuos dalyviai turėtų įgyti baigę šį kursą bei atlikę savęs vertinimo ir / arba savirefleksijos užduotis, prieinamas Moodle mokymosi aplinkoje.
Kiekvienos modulio temos pabaigoje pateikiama papildoma literatūra savarankiškam mokymuisi ir / arba gilesniam žmogaus teisių temų nagrinėjimui švietimo sistemų kontekste.
Vertinimo/atsiskaitymo būdas:
Įvertinimas balais už savarankiškai atliktas užduotis MRU Moodle platformoje.
Sertifikatas:
Sėkmingai pabaigę šį kursą gausite skaitmeninį mikrokredencialą Atviro skaitmeninio ženkliuko pavidalu, bei sertifikatą, kuriame bus visa reikiama informacija. Ženkliukas išduodamas el. paštu po užduočių pateikimo ir įvertinimo MRU Moodle platformoje.